کلاهبرداری مرد کم سواد به بهانه پرداخت بیعانه
جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶
0 نظر
46 بازدید

رئيس پليس فتا استان خراسان رضوي خبر داد
کلاهبرداری مرد کم‌سواد به بهانه پرداخت بیعانه

 

رئيس پليس فتا خراسان رضوي با اشاره به شناسايي و دستگيري عامل كلاهبرداري از شهروندان در سايت ديوار تحت عنوان دريافت بیعانه گفت: پرداخت بیعانه در فضای سایبری و سایت‌های واسطه‌گر ممنوع است.

 

جواد جهاشیری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: در پی مراجعه شهروند مشهدی به پلیس فتا مبنی بر کلاهبرداری از وی در یکی از سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا استان قرار گرفت.


وی ادامه داد: شاکی در اظهارات اولیه خود به کارشناسان پلیس فتا گفت که برای برگزاری مراسم میهمانی و ضیافت ماه مبارک رمضان به‌دنبال اجاره باغ بودم تا اینکه در یکی از سایت‌های واسطه با آگهی مواجه شدم که در آن اجاره یک‌روزه باغ ویلا را با قیمت مناسب پیشنهاد می‌داد، از همین رو با برقراری تماس از وی خواستم مشخصات باغ را در اختیارم قرار دهد و با توجه به موقعیت و امکانات باغ پیشنهاد شده، برای رزرو مبلغ 15 میلیون ریال را به عنوان بیعانه به شماره حساب اعلامی واریز کردم که متاسفانه در روز موعود با توجه به دعوت میمانان متوجه کلاهبرداری شدم.


 جهانشیری ادامه داد: با توجه به اقدامات فنی و پلیسی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا متهمی در این رابطه شناسایی و با هماهنگی قضایی دستگیر شد.


وی تصریح کرد: متهم  که مردی 34 ساله با میزان تحصیلات ابتدایی و دارای سوء‌سابقه و دو فقره پرونده سایبری که در یکی از پرونده‌ها که  شاکی برای برگزاری روز سیزده عید مبلغ 5.5 میلیون ریال را به حساب متهم واریز کرده و در پرونده دیگر مبلغ 3 میلیون ریال را با همین شگرد کلاهبرداری کرده بود با دیدن شواهد به جرم خود اعتراف کرد که برای مدتی در کار مشاور املاک و اجاره باغ و ویلا بودم و با به‌دست آوردن اطلاعاتی در زمینه باغ و ویلا با دیدن آگهی سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی، با کسب منفعت مالی ‌فکر کلاهبرداری به روش فوق به ذهنم رسید که اکنون از کار خود بسیار پشیمانم.


جهانشیری تصریح کرد: با توجه به نوع کلاهبرداری تحقیقات در خصوص تعداد و رقم دقیق کلاهبرداری ادامه دارد و شهروندان گرامی که به روش فوق مورد سوء‌استفاده قرار گرفته‌اند، در مشهد می‌توانند با مراجعه به دادگاه رسیدگی به جرایم رایانه‌ای واقع در کوهسنگی 7 و در شهرستان‌ها با مراجعه به دادسرای شهرستان و ارجاع آن به پلیس فتا پیگیر شکایت خود باشند.


 رئیس پلیس فتا خراسان رضوی به شهروندان توصیه کرد:‌ به منظور پیشگیری از وقوع مجدد این گونه جرایم و نرسیدن کلاهبرداران سایبری به مقاصد شوم خود، شهروندان می بایست پس از انتخاب کالا یا خدمات در سایت‌های واسطه‌گر اینترنتی و قبل از هرگونه واریز وجهی، از کم و کیف خدمات یا کالا و هویت فروشنده مطلع گشته و از واریز هرگونه وجهی حتی مبالغ کم به عنوان بیعانه خودداری ند.

 

منبع: فارس

حادثه
خراسان رضوی
نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر