صنعت غذا هم دچار رکود شد
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵
0 نظر
237 بازدید

دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی:
صنعت غذا هم دچار رکود شد/ثبت سفارش دیرهنگام، صنایع غذایی را گرفتار تامین شکر کرد

 دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی گفت: کمبود شکر در صنعت غذایی عملا باعث کاهش فعالیت صنایع مرتبط با این حوزه شده که اکثرا صنایع کوچک و متوسط هستند.

به گزارش پاژنیوز سعید کافی دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی در گفتگو با پرستوها، اظهار داشت: در استان خراسان رضوی بیشترین واحدهای تولیدی صنایع غذایی را صنایع کوچک و متوسط تشکیل می‌دهند که برخلاف تصور جامعه صنایع غذایی در رکود غیرقابل‌انتظاری به سر می‌برد.

 

دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی تصریح کرد: شکر در بخش صنایع غذایی نقش مهمی دارد به طوری که بیش از ۵۰ درصد صنایع که تولیدکننده کیک، کلوچه، مربا، نبات، آب‌نبات، شیرینی‌ها، تنقلات سوغات و سایر حوزه‌های مرتبط گرفتار تأمین‌شده‌اند.


وی ادامه داد: کمبود قیمت شکر را تا دو برابر افزایش‌یافته که علت اصلی آن عدم ثبت سفارش به‌موقع جهاد کشاورزی به‌عنوان تأمین شکر موردنیاز صنایع بوده است.

 


صنایع کوچک توانایی خرید شکر از بورس را ندارند


کافی بابیان اینکه باتدبیر کنونی دولت باید شکر از بورس خریداری شود، افزود: واحدهای صنایع غذایی خراسان رضوی صنایع کوچکی هستند که توانایی خرید از بورس را ندارند و دچار مشکل هستند.


دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به اینکه محصولات همراه با شکر در استان خراسان رضوی دارای مزیت‌های بسیاری است اما مسئولین هماهنگی لازم برای رفع مشکلات این حوزه را ندارند.


کافی از حرکت جزیره‌ای مدیران صنایع انتقاد کرد و افزود: در فصل برداشت میوه با افزایش قیمت شکر بسیاری از صنایع تولید کمپوت و مربا دچار مشکل شده‌اند زیرا قیمت تمام‌شده محصول برای بازار داخلی بسیار بالاست.

 


رکود عمیق صنعت، صنایع غذایی را هم در برگرفته است


وی تأکید کرد: با توجه به اینکه توصیه مشاوران اقتصادی از گذشته مبنی بر این بوده است که صنعت غذا با مشکل مواجه نمی‌شود رکود عمیق صنعت، صنایع غذایی را در برگرفته زیرا قدرت خرید در مردم کاهش‌یافته است.


کافی با اشاره به اهمیت به‌روزآوری صنایع افزود: در خراسان رضوی برای اولین بار سال گذشته دفتر ارتباط با دانشگاه در دانشگاه فردوسی مشهد دایر شد و صاحبان صنایع در قالب ۱۰ کارگروه به‌صورت هفتگی مشارکت دارند.


دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: علاوه بر ضرورت دانش‌بنیان شدن صنایع غذایی نیاز داریم پتانسیل‌های موجود در خراسان رضوی را استفاده کنیم تا در بازارهای جهانی موفقیت داشته باشیم.

 

صادرات صنایع غذایی به کشورهای خلیج‌فارس قطع‌شده است


وی به اهمیت صادرت صنایع غذایی اشاره داشت و گفت: در انجمن صنایع غذایی هسته مرکزی صادرات تشکیل‌شده است و تمامی امکانات موجود را برای تقویت صادرات استفاده خواهیم کرد.


کافی عنوان داشت: عمده کشورهای هدف صادرات صنایع غذایی ما روسیه و کشورهای همسایه هستند که با تغییرات به وجود آمده در سیاست‌های خارجی متأسفانه ارتباط تجاری ما با کشورهای حوزه خلیج‌فارس قطع‌شده است.

دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی گفت: ضروری است سیاست خارجی ایران به سمتی حرکت کند تا حداقل روابط تجاری با کشورها حفظ شود.


وی ادامه داد: تاکنون با ۲۸ رایزن اقتصادی سفارتخانه‌ها در کشورهای جهان ارتباط گرفته‌ایم تا نیازهای غذایی و پتانسیل‌های فروش را ارزیابی و اعلام کنند.


دبیر انجمن صنایع غذایی خراسان رضوی در انتها گفت: مسئولین برای کاهش چالش‌های موجود در صنایع ازجمله نبود واگن برای حمل‌ونقل، معدوم‌سازی محصولات کشاورزی و کمبود شکر هماهنگی بیشتری داشته باشند و از ظرفیت کارشناسی انجمن صنایع غذایی استفاده نمایند.

 

4762

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر